
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 80 |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| Frequency | 40 MHz |
| Interface | CAN, SCI, SPI |
| Memory Size | 256 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 59 |
| Oscillator Type | External |
| Peripherals | LVD, POR, PWM, WDT |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 3.13 V |
| Max Frequency | 40 MHz |
| RAM Size | 12 kB |
| Data Bus Width | 16 bit |
| Number of Programmable I/O | 91 |
| Number of Timers/Counters | 12 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tray |
| Core Architecture(core/core processor) | S12 |
| ADC Resolution | 12 bit |
| Max Clock Frequency | 40 MHz |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
